Pred velikim brojem okupljenih predstavnika gospodarstva, javne uprave i medija, u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva danas je održana Prva hrvatska konferencija „Ugljični otisak – trag odgovornosti“ na kojoj je javnosti predstavljen ugljični otisak kao mjera utjecaja ljudskih aktivnosti na okoliš. Organizatori konferencije, Regionalni centar zaštite okoliša za Srednju i Istočnu Europu, Spona komunikacije i Energetski institut Hrvoje Požar, najavili su uvođenje nagrade za najveći doprinos smanjenju ugljičnog otiska na osnovi izračuna koji će se temeljiti na međunarodno priznatoj IPCC metodologiji proračuna emisije stakleničkih plinova, razvijenoj pod okriljem Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime.
Kao nastavak prvog javnog projekta u Republici Hrvatskoj koji inicira raspravu o doprinosu ukupnih ljudskih aktivnosti na kvalitetu okoliša i zdravlje ljudi, konferencija „Ugljični otisak – trag odgovornosti“ okupila je predavače iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj, Agencije za zaštitu okoliša, Savjeta za zelenu gradnju u Hrvatskoj, Siemensa, A.T. Kearneyja… Svi oni jednoglasno su poručili kako je održivost jedina opcija za razvoj i rast gospodarstva i jedini put prema konkurentnom poslovanju.
Kako je napomenuo glavni govornik konferencije Alan Bailey, predsjednik Low Carbon South Westa, najvećeg britanskog trgovinskog udruženja zelenih industrija koje okuplja više od 3000 tvrtki za isporuku roba, usluga i energije, održivo poslovanje zasniva se na ekonomskom razvoju, društvenom blagostanju i zaštiti okoliša: „Visok standard življenja za sve ljude na Zemlji moguć je samo uz održivo poslovanje, koje predstavlja i izazov i veliku priliku za rast. Utjecaj ukupnih ljudskih aktivnosti na kvalitetu okoliša i zdravlje ljudi, kako na razini pojedinca tako i na razini gospodarstva odnosno javnog sektora, najveći je izazov za čovječanstvo u nadolazećim desetljećima“, poručio je Bailey.
Glavna tema konferencije, održane uz financijsku potporu Britanskog veleposlanstva u Zagrebu, bila je metodologija izračuna ugljičnog otiska. U sklopu projekta “Ugljični otisak – trag odgovornosti” planirano je odrediti ugljični otisak za 30-ak postrojenja, rekao je Željko Jurić iz Energetskog instituta Hrvoje Požar. Odredit će se ugljični otisak za najmanje tri uzastopne godine, a vodit će se računa o već implementiranim mjerama za smanjenje emisije stakleničkih plinova. Dobiveni će se rezultati usporediti s iskustvima dobre prakse u EU, primjenom tzv. benchmark analize. Planirana je, pojasnio je Jurić, dodjela nagrada za doprinos smanjenju ugljičnog otiska poslovnim subjektima koji su najviše učinili na smanjenju emisija stakleničkih plinova.
Na konferenciji je predstavljen i EBRD BAS program čiji su ciljevi podrška malim i srednjim hrvatskim tvrtkama za projekte poslovnog savjetovanja u područjima energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i zaštite okoliša te konkurentnosti. Cilj druge predstavljene kreditne linije EBRD-a - za potporu privatnom sektoru u Hrvatskoj - je povećanje konkurentnosti malog i srednjeg poduzetništva na zajedničkom EU-tržištu i povećanje energetske učinkovitosti, kao i povećanje korištenja obnovljivih izvora energije.